Început de an cu medalii pentru elevii Colegiului Vianu

Început de an cu medalii pentru elevii Colegiului Vianu

În perioada 7 – 13 ianuarie 2021 s-a desfăşurat (online) Olimpiada Internaţională Zhautykov, din Almaty, Kazakhstan concurs ce a reunit mai mult de 1000 de elevi concurenţi. Deja devenită tradiţie, participarea elevilor colegiului nostru a fost şi anul acesta încununată de succes.

Elevii şcolii noastre, participanţi la concurs, au câştigat medalii:

SECȚIUNEA MATEMATICĂ:

 • Andrei Giovani Chiriţă – medalie de aur
 • Iustinian Cristian Constantinescu – medalie de argint
 • Ana Cezara Danciu – medalie de bronz
 • Iulia Slănină – medalie de bronz
 • Raisa Axenie – medalie de bronz
 • Bogdan Cîrje – medalie de bronz

SECȚIUNEA FIZICĂ:

 • Tudor Gabriel Mocioi – medalie de aur (cel mai bun rezultat obţinut de un elev român în concurs)
 • Vlad Andrei Negoiţă – medalie de aur
 • Andrei Ovidiu Ersen – medalie de aur
 • Horia Mercan – medalie de argint
 • Andrei Marin – medalie de argint
 • Tiberiu Ioan Muşat – medalie de argint
 • Catrina Darius – medalie de bronz

SECȚIUNEA INFORMATICĂ

 • Matei Tinca – medalie de aur
 • Luca Perju Verzotti – medalie de argint
 • Daniel Ilie Apostol – medalie de argint
 • Tudor Ivan – medalie de argint

Totalul de medalii obţinut de elevii noştri (cinci medalii de aur, şapte medalii de argint şi patru medalii de bronz) a plasat echipa Colegiului Vianu pe locul doi în topul şcolilor participante. Acest rezultat este  unul de excepţie, având în vedere că la concurs au participat mai mult de 146 de echipe din 20 de ţări, precum Rusia, Armenia, România, Kazakhstan, Ucraina, Bulgaria, Serbia, Belarus, Danemarca etc.

Felicitări elevilor medaliaţi şi profesorilor coordonatori!